2018-2019 Staff Directory

Superintendent
Director of Schools Ken Vaughn
Assistant Director Monica Gunter
Child Nutrition
Child Nutrition Director: Darcy Haden
Cafeteria Manager: David Perry
Cafeteria: Lydia Alvarado
Bertha Fowler
Rose Spikes
Sonny Tamez
Geneva Moore
Curriculum and Instruction
Dean of Instruction: Marla Pickard
Director of Special Programs: Marilyn Hankla
Diagnostician: Kelli Price
Dyslexia Teacher: Danette Wofford
Business Office / Human Resources
Chief Financial Officer: George Fowler
HR Specialist: April Walker
Accounts Payable: Lisa Aycock
Procurement Specialist: Tawnya Baker
PEIMS/Registrar: April Cummings
Maintenance and Environmental Services
Environmental Services Supervisor: Paul Coutee
Environmental Services: Hattie Dodd
Estela Fierros
Jennifer Gabbard
Rod Spears
Maintenance Director: Glenn Darden
Staff Day Care
Employee Daycare Director: Amy Palmer
Employee Daycare Staff: Stacy Burrous
Lashanda James
Peggy Newcomb
Student Healthcare
Lead Nurse: Andrea True, RN
Nurse: Maegan Murphy, LVN
Susan Stallard, LVN
Technology
Technology Director: Steve Horrocks
Technology Specialist: Daniel Lawrence
Oran Thompson
Dr. Sarah Strinden Elementary School
Principal: Jennifer Shaw
Assistant Principal: Laura Jones
Counselor: Sonya Hearne
Administrative Assistant: Alicia Tovar
Receptionist: Debbie Lognion
Pre-Kindergarten: Christina Leach
Stephanie Sparks
Kindergarten: Chakeithia Acevedo
Shannon Booth
Cassie Guerrero
Kristi Hill
1st Grade: Courtney Nutt
Candice Halls
Kate Foulkrod
Carissa Staples
2nd Grade: Jaimee Stephens
Kelsey Booth
Lindsay Briley
Jessica Wideman
3rd Grade: Kim Forrester
Julie Allen
Delisha Jackson
Diana Barth
4th Grade: Melissa Jones
Jamie Johnson
Jennifer Nielson
Danielle Thompson
5th Grade: Lindsey Tamplin
Terri Frizzell
Deanna Owen
Vicky Valdez
Gifted and Talented K-5: Sara Vaughn
Instructional Specialist: Deanna Prunes
Intervention Teacher: Kristen Chalk
Cecilia Vann
Math Intervention Teacher: Jennifer Mettlen
Music: Riley Armstrong
Physical Education: Gina Murry
P.E. Paraprofessional: Kayla Box
Intervention Paraprofessional: Julie Wall
ESL Paraprofessional: Sonia Cuellar
Pre-K Paraprofessional: Bobbye Peden
Paraprofessional Jana Lee
Computer Lab Paraprofessional: Tracie Shaw
Dr. Terry Robbins Middle School / Pineywoods Community Academy High School
High School Principal: Monica Gunter
Middle School Principal: Jason Perry
Assistant Principal Lacey Coleman
Counselor: Candice Hardin
Administrative Assistant: Brandi Durham
Receptionist: Dinorah DeJesus
Grades 6-8 Math: Melissa Johnson
Bridgette Thompson
Grades 6-8 Language Arts: Jennifer Coogler
Emily Grimes
Grades 6-8 Science: Jessica Mayes
Courtney Myers
Grades 6-8 Social Studies: Viry Cruz
Jennifer Vasquez
Robotics: Zoie Lovejoy
Music: Riley Armstrong
Theater: Erin Gentry
Spanish: Carlos Alegria
High School Math: Ron Byrd
Matt Mettlen
Leah Pesaresi
High School Language Arts: Rachel Lowrance
McKenzie Null
High School Science: Amanda Jordan
Shane McGown
High School Social Studies: Marla Christian
Intervention/Special Programs: Whitney Lindsey
Marisa Nash
Lindsay Wright
Athletic Director: Edwin Quarles
Physical Education/Coaching/Electives: Antionette Carter
Brian Kruk
Marisa Nash
Chris Robuck
Robert Rogers
Nick Myers
Cody Stifle
Cheerleading/Drill Team: Viry Cruz
ISS Coordinator: Delbert Murphy
PARAMUS Early College High School
Principal: Dr. Merilyn Session
Facilitator/Advisor: Niki Scaief
Instructor: Tina McCoy
ECHS Paraprofessional: Reyna Alegria
Michael Barnes
Kay Jones
Virginia Thomas
June Webb
ECHS Transportation: Lisa Newcomb